otrdiena, 2011. gada 30. augusts

Europa Secura 2011 - Fināls!


No 20. -27. augustam sadarbībā ar Europeum norisinājās Latvijas Transatlantiskās organizācijas rīkotā konkursa Europa Secura fināls Prāgā. Trīs jaunieši, kas izturēja testu un eseju konkursu, kopā ar 8 citu valstu komandām ne tikai iedziļinājās Eiropas politiskajos jautājumos, bet arī veicināja dažādu kultūru sadraudzību. 

Pusotras stundas lidojums līdz Prāgai bija mierīgs un bez īpašiem starpgadījumiem, jo, kā vēlāk uzzinājām, Prāgas lidosta nesen ieguva balvu kā visstraujāk augošā lidosta pasaulē. Ar taksi devāmies un hosteli, kur mūs sagaidīja apakškoordinatori Vaclav un Ladislav. Visus dalībniekus un vadītājus sadalīja pa istabiņām tā, lai katrā būtu dažādu valstu pārstāvji, lai dalībnieki mācītos valodu un ātrāk iepazītu viens otru.

Pirmajā dienā norisinājās 'team building activities', kuru laikā uzzinājām daudz vairāk par katru dalībnieku, kā arī lieliski pavadījām laiku svaigā gaisā. Visu nedēļu laikapstākļi pamatīgi lutināja -debesīs neviena mākonīša, tikai saule, tādēļ izbaudīt Vecpilsētas skaistumu naktī bija īpaši patīkami. Vakarā bija oficiālā pasākuma atklāšana un bārbekjū ballīte. Tā bija lieliska sajūta -redzēt ka tik daudz valstu pārstāvji sēž pie viena galda, diskutē par dažādām nozīmīgām problēmām, kā arī vienkārši dalās kultūru dažādībā, mācoties vārdus un frāzes citās valodās, atklājot katras valsts tradīcijas un pat populārākos izteicienus.

Nākamajā dienā devāmies uz ASV vēstniecību, kur dalībnieki ne tikai klausījās lekcijas par konfliktiem, to risināšanu un vēsturi, bet arī paši aktīvi domāja, kā atrisināt problēmsituācijas. Jaunieši sadalījās komandās un iejutās dažādu valstu vadītāju lomās, mēģinot atrast veiksmīgāko risinājumu. Arī nākamajā dienā dalībniekus sagaidīja līdzīgs uzdevums -šoreiz komanda sastāvēja no vienas valsts pārstāvjiem, bet viņiem bija jāpārstāv cita valsts. Piemēram Latvijas komanda iejutās Beļģijas lomā. Tā bija simulācijas spēle ES lēmumu pieņmšanā, kas kopumā ilga 8 stundas.


Tomēr bez nopietnām runām bija arī pietiekami daudz aktivitāšu, piemēram, orientēšanās spēle pa Prāgu, kuras laikā, izmantojot tikai karti, bija jāatrod 10 objekti un jāatbild uz jautājumu par to. Spēles laikā redzējām skaistākos skatu punktus Prāgā, iepazinām vēsturi, aprunājāmies ar vietējiem iedzīvotājiem, kā arī uzzinājām daudz jaunu un interesantu lietu par šo fantastiski skaisto pilsētu. Kopumā Prāga pat nedaudz atgādināja mūsu pašu Rīgu, jo arī tur netrūka bruģētu ieliņu, jūgendstila ēku, tiltu un daudz tūristu.

Izbaudījām arī nacionālo virtuvi un slaveno čehu alu, bet rezultātā vienojāmies, ka Latvijas virtuve tomēr mums ir tuvāka.


Pēdējā dienā devāmies 20km ārpus Prāgas, lai apskatītu 14.gs. pili -Karlštejnu. Pārliecinājāmies, cik pasaule tomēr ir maza, jo šajā vēsturiski nozīmīgajā vietā satikām latviešus. Vakarā atvadu pasākumā visi organizatori un dalībnieki bija vienādās domās par to, ka nedēļu garais pasākums definējams kā “ilga veselu mūžību, bet pagāja tik ātri”. Fantastiska pieredze, jauni kontakti un draudzība, neaprakstāmas emocijas, vērtīgas zināšanas -ir tik daudz atslēgvārdu, kā varētu raksturot Europa Secura, bet svarīgāk ir tas, ka nākamgad projekts turpināsies ar labāku pieredzi, jauniem dalībniekiem un ciešāku draudzību starp visu valstu NVO vadītājiem un galvenajiem oragnizētājiem -Vladimir Bartovic un Radomir Špok, kuri pārstāv Eiropas politikas institūtu Europeum.


Šādi projekti ir ļoti nozīmīgi jauniešiem, jo ļauj ne tikai paplašināt savu kultūras redzesloku, bet arī māca iedziļināties tādos nozīmīgos jautājumos, par kuriem runā lielo valstu vadītāji. LATO arī nākamgad piedāvās jauniešiem iespēju būt daļai no šī projekta, bet līdz tam noteikti norisināsies arī citi pasākumi sadarbībā ar jauniepazītajām oraganizācijām. Īpaši pārliecināti esam par sadarbību ar Gruziju, kas izrādīja īpašu vēlmi un atsaucību sadarbībai ar Latviju.

Europa Secura -par izglītību, integrāciju, kultūru un sadarbību. Tiekamies jau nākamgad!  

Nav komentāru:

Komentāra publicēšana